Diyarbakırspor'u Şaha Kaldıran İsim; Şeyhmus Akyıl

11-11-2020 saat 21:29 de oluşturuldu

Diyarbakırspor, tabir-i caizse yok olmuştu..
Bitmişti.
A.D isminde bir vatandaş; ‘ Diyarbakırspor’u şaha kaldıracağız, tüm borçlarını ödeyeceğiz’ diyerek tüm delegeleri silmiş, eşini, dostunu ve çoluk çocuğunu delege yapmıştı koca Diyarbakırspor’a..
3. Lig’den düşerken, BAL’da hiç oynamadığı için direkt olarak amatöre düşümüştü..
Kent medyasının da gündeminde sürekli olarak Amedspor ve Diyarbekirspor olunca Diyarbakırspor’un esamesi okunmamaya başlandı ve Efsane Diyarbakırspor öldü gözü ile bakıldı.
Birkaç taraftarı resim ve video paylaşarak, birkaç taraftarı da kuruluş gününü kutlayarak hatırlamaya ve hatırlatmaya çalışıyordu..
Derken A.D yönetimine giren Şeyhmus Akyıl, Diyarbakır’da Güneydoğu Spor Yazarları Derneğinin’de gücünü ve desteğini alarak Diyarbakırspor’u bulunduğu bataklıktan çıkarma çalışmalarına başladı.
Önce, Başkanlığı alarak, daha sonra kulübe üye kapılarını açarak, daha sonrada kongre ile resmen Diyarbakırspor Kulübünün başkanı oldu.

O dönemlerde kime gittiysem ‘Diyarbakırspor ölmüş. Boşuna uğraşma’ sözlerini duyduğunu ifade eden Akyıl, yanımda sadece Güneydoğu Spor Yazarları Derneği üyeleri vardı ve sadece onlarla birlikte bunu başarabileceğimize inanıyorduk diyerek durumu özetliyordu adeta.
Önce 2. Amatör Lig’de şampiyon olan, daha sonra 1. Amatör Kümede başarılı olarak Süper Amatör’e yükselen Diyarbakırspor son olarak Bölgesel Amatör Lig’ine yükselirken, profesyonel ligin kapısında taliplilerininde sıraya girdiği bir durumdaydı.
Süper Amatör Lig’inde iş adamı Ekrem Karakoç başkanlığında yönetime giren Şeyhmus Akyıl, Ekrem Karakoç ve GSYD ile birlikte yine başarıya ulaşarak BAL’ın kapısına dayanmıştı.
 

Bölgesel Amatör Lig’inde daha profesyonel bir yönetim ile devam etme kararı alan Diyarbakırspor Kulübü, Hacı İhsan Aydın öndeliğinde kurulan yönetim ile oğlu Siyabend Aydın’ı başkanlığa getirerek BAL’a hazırlanıyor.
Pandemi sürecinin sekteye uğrattığı sezon başlarsa eğer, Şeyhmus Akyıl’ın bilgi ve birikiminde de bu takımın buradan şampiyon çıkacağına dair inancımız tamdır.